Západně od Hostouně u Prahy se nacházejí dva staré židovské hřbitovy. Starý byl zřízen v polovině 18. století a byl používán sto let, než byl v polovině 19. století založen Nový hřbitov blíže k obci.…
Kvílice je obec ležící severozápadně od Slaného. Místní zajímavostí je památkově chráněný areál místního hřbitova s kostelem a dřevěnou zvonicí. Pozdně gotická zvonice pochází ze 16. století. Kostel…
Husova skála se nachází nad obcí Knovíz nedaleko Slaného. Jedna se o dvě pískovcové skalní věže. Dá se na ně vystupit, ale pouze na vlastní nebezpečí. Místu se říká i Husova kazatelna. Dle legendy…
Nedaleko Litoměřic se u obce Hlinná se nalézá Přírodní rezervace Holý vrch. Je známá tím, že se tu vyskytují vzácné a ohrožené druhy konikleců. A to koniklec luční český, koniklec otevřený a jejich…
Naučná stezka začíná u hradu v Budyni nad Ohří, pokračuje přes bývalou bažantnici, Budyňským a Písteckým lužním lesem k řece Ohři. Cesta kopíruje tok Malé Ohře a končí na stanovišti Šipka, kde se…
Ve výstupku arkýře vysoko v rohu hradní věže, přímo proti vstupu do areálu hradu v Budyni nad Ohří, je pískovcová socha muže se špičatou čepicí a plnovousem. Ruce má položeny na velkém kladivu a…
V druhé polovině 13. století spolu s hradem bylo vybudováno i město, které bylo pak ve 14. století chráněno opevněním. Městské opevnění navazovalo na hradby hradu. Nejvýznačnějším pozůstatkem…
Nedaleko od centra Budyně nad Ohří stojí židovská synagoga. První dřevěná synagoga byla postavena již v polovině 18. století. V letech 1815 – 1825 byla přestavěna na zděnou pozdně klasicistní budovu,…
Na domě č.p. 66 na Mírovém náměstí je pamětní deska, která připomíná návštěvu císaře Josefa II. v roce 1778 v Budyni nad Ohří. Josef II. na inspekčních cestách procestoval svou obrovskou říši, aby…
U zdi hřbitova v Budyni nad Ohří leží tak zvaný bludný kámen. Je to kámen, který sem byl v době ledové transportován ledovcem ze své domoviny. V minulosti se bludné kameny používaly jako stavební…