Naučná stezka začíná u hradu v Budyni nad Ohří, pokračuje přes bývalou bažantnici, Budyňským a Písteckým lužním lesem k řece Ohři. Cesta kopíruje tok Malé Ohře a končí na stanovišti Šipka, kde se…
Ve výstupku arkýře vysoko v rohu hradní věže, přímo proti vstupu do areálu hradu v Budyni nad Ohří, je pískovcová socha muže se špičatou čepicí a plnovousem. Ruce má položeny na velkém kladivu a…
V druhé polovině 13. století spolu s hradem bylo vybudováno i město, které bylo pak ve 14. století chráněno opevněním. Městské opevnění navazovalo na hradby hradu. Nejvýznačnějším pozůstatkem…
Nedaleko od centra Budyně nad Ohří stojí židovská synagoga. První dřevěná synagoga byla postavena již v polovině 18. století. V letech 1815 – 1825 byla přestavěna na zděnou pozdně klasicistní budovu,…
Na domě č.p. 66 na Mírovém náměstí je pamětní deska, která připomíná návštěvu císaře Josefa II. v roce 1778 v Budyni nad Ohří. Josef II. na inspekčních cestách procestoval svou obrovskou říši, aby…
U zdi hřbitova v Budyni nad Ohří leží tak zvaný bludný kámen. Je to kámen, který sem byl v době ledové transportován ledovcem ze své domoviny. V minulosti se bludné kameny používaly jako stavební…
Ve středu obce Chotiměř, poblíž kaple sv. Jana Nepomuckého, stojí chalupnická usedlost s hospodářským přízemím a obytným patrem z poloviny 19. století. Zchátralý areál venkovského domu se v roce 2018…
Jeden z mnoha vrcholů v Českém středohoří. Nachází se na levém břehu Labe nad obcí Litochovice nad Labem. Zalesněný kopec se strmou vrcholovou částí. Vrchol je zarostlý trnitými keři. V době…
U železničního viaduktu na jižním okraji Litochovic nad Labem stojí poničený barokní sloup, na kterém bývala socha svatého Antonína Peduánského. Na sloupu směrem k silnici je znak Nosticů, bývalých…
Zajímavý 5 metrů vysoký skalní sloup ve velice prudkém zalesněném a skalnatém východním svahu vrchu Vrchovina v Českém středohoří. Říká se mu také kamenný správce, nebo zkamenělý ouřada. Ke skále se…