Po ukončení II. světové války bylo rozhodnuto zřídit v Terezíně památník s cílem zachovat a udržovat pietní místa ve stavu v jakém byla v době nacistické poroby a jako připomínku na utrpení lidí…
Ve Smetanových sadech v Terezíně stojí kruhový sloupový prosklený pavilon, který připomíná tradice 42. pluku granátníků a jejich bojové úspěchy ve více jak 180 bitvách. Byla to první vojenská posádka…
Socha od Aleše Veselého vznikla na žádost Evropského židovského kongresu k uctění památky židovských obětí za II. světové války. Socha stojí poblíž židovského hřbitova v Terezíně. Nad vypouklou…
Železniční vlečka z Bohušovic nad Ohří do Terezína je spjata se zřízením židovského ghetta na konci roku 1941. Vlečka byla zprovozněna v polovině roku 1943. Nejprve se po ní přepravovalo zboží a…
Výročí 100 let od založení Československa bylo podnětem k obnově památek, které připomínají oběti I. světové války. Při té příležitosti byl také upraven a zpřístupněn zapomenutý a velice zarostlý…
Na náměstí v Bohušovicích nad Ohří stojí od roku 1911 secesní socha Mistra Jana Husa od Ladislava Beneše. Pískovcová kráčející postava Jana Husa je v nadživotní velikosti ve volném oděvu s odhalenou…
Na nádražní budově v Bohušovicích nad Ohří jsou dvě pamětní desky připomínající období II. světové války. První deska je věnována památce židovských občanů z celé Evropy, kteří byli v letech 1941 –…
Na břehu Labe v Lovosicích stávala od roku 1865 výletní restaurace podobná malému zámečku. Před restaurací byl uměle vybudovaný kopec, který v sobě skrýval dvoupodlažní budovu sloužící jako pivní…
Nedaleko od Lovosic se uskutečnila 1. října 1756 první bitva sedmileté války. Pruský král Fridrich II. Veliký zaútočil se svými 28 000 vojáky vedených polním maršálem Radicattim proti 33 000 Rakušanů…
Počátek místní židovské obce v Lovosicích je uváděn od roku 1688. Začátkem 18. století byl zřízen první židovský hřbitov. Koncem 19. století se zde již nepohřbívalo a hřbitov začal chátrat. Zcela…